Αετός

Ηχητικά μηνύματα

Χορηγοί - Υποστηρικτές

AETOΣ - ΑΟ Καραβά 1 - 2 (Κύπελλο) (12/10/2017)

Ήττα – αποκλεισμό από το Κύπελλο γνώρισε ο Αετός με 1-2 από τον Καραβά στο ΔΑΚ Κορυδαλλού.

Η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό όταν μετά από μπαλιά του Γιάννη ΣΥΡΜΑ στην πλάτη της άμυνας ο Κώστας ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ πήρε ωραία την μπάλα με το στήθος, μπήκε στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Μάριο ΜΠΕΡΙΣΑ που με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και η ομάδα μας δέχθηκε την ισοφάριση στο 17’, μετά από ολέθριο λάθος του Τάσου ΦΛΕΓΓΑ που γύρισε απρόσεχτα την μπάλα προς τα πίσω και πριν φτάσει στον Γιάννη ΣΥΡΜΑ ο Ρηγούτσος την έκλεψε, μπήκε στην περιοχή, πέρασε και τον Παναγιώτη ΚΑΛΟΓΕΡΑ και πλάσαρε την μπάλα η οποία κατέληξε στα δίχτυα καθώς ο Κώστας ΜΗΛΙΩΝΗΣ απέτυχε να απομακρύνει πάνω στη γραμμή.

Ο Αετός από το σημείο αυτό και έπειτα ανέβασε στροφές πίεσε τον αντίπαλο του και θα μπορούσε να προηγηθεί εκ νέου όταν προς τη λήξη του ημιχρόνου χάθηκαν αλλεπάλληλες μεγάλες ευκαιρίες από τον Κώστα ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ (καλό σουτ από μακριά έδιωξε σε κόρνερ ο αντίπαλος τερματοφύλακας και κεφαλιά εξ επαφής πέρασε εκτός), τον Μπάμπη ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟ (κεφαλιά πέρασε παράλληλα στην εστία), Βασίλη ΧΑΤΖΑΚΗ (δεν πρόλαβε την μπάλα που κυλούσε παράλληλα στην εστία) και Χρήστο ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗ (σουτ από πολύ καλή θέση κόντραρε στα σώματα). Λίγο νωρίτερα ο Καραβάς θα μπορούσε να προηγηθεί όταν ο Γκούτσιος επιχείρησε επιτυχημένο «σλάλομ» ανάμεσα σε Χατζάκη, Ξενιτόπουλο και Μηλιώνη αλλά το τελικό σουτ μπλόκαρε ο Παναγιώτης ΚΑΛΟΓΕΡΑΣ.

Στο Β’ ημίχρονο ο Αετός πίεσε, ο Καραβάς κλείστηκε στην άμυνά του και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία με τον Κώστα ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ στο 58’ όταν μετά από κομπίνα σε φάουλ ο εξτρέμ του Αετού βρέθηκε μόνος στη μεγάλη περιοχή αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Έτσι στο 71’ σε μια στιγμή μεγάλης αμυντικής ανισορροπίας της ομάδας μας ο Καραβάς πέτυχε το 1-2 με τον Φούντα.

Στα υπόλοιπα 25 λεπτά (με τις καθυστερήσεις) ο καθαρός χρόνος αγώνα δεν ξεπέρασε τα 5 λεπτά καθώς οι αντίπαλοι μας, σε κάθε μαρκάρισμα ή μη βρίσκονταν στο έδαφος καταναλώνοντας το χρόνο με αποτέλεσμα να μην δοθεί η ευκαιρία στην ομάδα μας για κάτι καλό, παρά μόνο για σπασμωδικές επιθέσεις άνευ ουσίας.

Στις καθυστερήσεις και ενώ όλος ο Αετός είχε βγει μπροστά ο Παναγιώτης ΚΑΛΟΓΕΡΑΣ αποσόβησε το 3ο γκολ του Καραβά σε 2 περιπτώσεις κάνοντας ισάριθμες αποκρούσεις.

Πλέον το ενδιαφέρον της ομάδας στρέφεται αποκλειστικά στο Πρωτάθλημα όπου την Κυριακή δεν έχει αγώνα μιας και ήταν προγραμματισμένη η αναμέτρηση με την Οδηγήτρια η οποία όμως αποβλήθηκε από το Πρωτάθλημα.

ΑΕΤΟΣ: Καλογεράς, Σταύρου (84’ Γεωργιάδης), Ξενιτόπουλος, Μηλιώνης, Σύρμας (77’ Μάναλης), Σιδηρόπουλος, Παπαθανασίου, Χατζάκης (73’ Τσιμιλιώτης), Μπερίσα, Παναγιωτίδης (55’ Αυγέρης), Φλέγγας

ΑΕΤΟΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟY - ΚΥΠΡΟΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟY 3-2 | ΑΕΤΟΣ - AE Μαύρου Αετού Ολυμπιάδας 4 - 0